Небезпечні дотики до обличчя: як це зупинити

Ми всі так робимо. Ми щодня торкаємось обличчя незліченну кількість разів. Потерти стомлені очі, виколупати козульку з носа або хоча б прибрати сверблячку, витерти рота тильною стороною руки, чоловікам обов’язково почухати бороду, дівчатам – поправити макіяж – це те, що ми робимо, не замислюючись.

Однак дотик до вашого обличчя може значно збільшити ризик зараження вірусом грипу чи застуди, але особливо ризиковано це зараз, під час пандемії коронавірусу.

Ваш рот, ніс та очі – це ділянки, де вірусам найлегше потрапити в організм, і все, що для цього потрібно – торкнутися їх пальцем, який потенційно вже несе інфекцію. Ми мацаємо обличчя так часто, що у короткий проміжок часу між дотиками шанси схопити на руки вірус надзвичайно високі.

Два способи передачі інфекції

Новий коронавірус, який також називають SARS-CoV-2, передається від людини до людини, як і багато інших респіраторних інфекцій. Сюди можна віднести дихальні краплі, що виникають, коли хтось чхає, і які під час вдиху потрапляють у легені інших людей, або через дотик рукою до зараженої вірусом поверхні, якою ми торкнулися власних очей або рота.

Хоча ми можемо уникнути оточення когось, хто явно хворий, або вживати запобіжних заходів проти вірусів, що переносяться повітрям, використовуючи маску, але ж уникнути вірусу, коли він знаходиться на поверхні, майже неможливо.

Ми постійно торкаємось своїх облич

Вчені, які досліджують поведінкові реакції, давно виявили, що люди постійно торкаються обличчя. В одному експерименті десятьох досліджуваних спостерігали поодинці в офісних умовах протягом трьох годин. Дослідження виявило, що вони торкаються обличчя в середньому шістнадцять разів на годину.

У 2015 році схожим чином спостерігали за студентами-медиками в університеті Австралії, виявивши, що вони торкалися обличчя 23 рази на годину. Майже половина дотиків до обличчя стосувалася рота, носа чи очей, які є найпростішими шляхами потрапляння вірусів та бактерій у наше тіло. Навіть медичні працівники, які повинні знатися на цьому краще, торкаються обличчя в середньому 19 разів за 2 години, одночасно не відповідаючи дотриманню належної гігієни рук.

“Під час активної роботи люди часто похитують ногою, граються з волоссям або торкаються обличчя. Тим, хто знається на мові тіла, це, безумовно, допомагає зрозуміти, коли ви найбільш уразливі, зацікавлені у чомусь, схвильовані, намагаєтесь бути в курсі під час зустрічі, телефонного дзвінка або під час роботи і таке інше”, – повідомляє доктор Алекс Дімітріу, Каліфорнія. Звісно, цікавий факт, але повертаємося до безпеки.

Миття рук є наразі ключовим моментом захисту

Отже, ми вживаємо заходів безпеки при пандемії – часто миємо руки з милом і не менше 20 секунд. Але ж це може допомогти лише в тому випадку, якщо ми не торкаємося до наших облич, оскільки немає ніякого способу дізнатися, коли саме ти підібрав крихітного та потенційно смертельного пасажира. Все, що потрібно, це торкнутися дверної ручки чи будь-якої зараженої поверхні, і вам знову загрожує небезпека.

Одним з нагадувань про небезпечність дотику можуть стати: “Часи, нове кільце, браслет або навіть гумка навколо зап’ястя. Ці “зайві” предмети в ідеалі допомагають пам’ятати, не торкатися вашого обличчя”, – сказав Дімітріу. – Однак, повинно бути й щось інше, щоб не заохочувати автоматичну поведінку”.

Це звичка, яку ти можеш зламати

Захарі Сікора, психолог клініки Північно-Західної медицини Хантлі, штат Іллінойс, запропонував наступні поради, щоб не торкатися обличчя під час спалаху коронавірусу.

  1. Тримайте руки зайняті. У якості тренування – коли ви вдома переглядаєте телевізор, спробуйте скласти білизну, розібрати папери чи потримати щось у руках. На зустрічі тримайте у руках блокнот, телефон або олівець (їх згодом також рекомендовано обробити антисептиком).
  2. Використовуйте ароматизований дезінфікуючий засіб для рук або ароматне мило. Приємний сильний запах від рук стане нагадуванням тримати їх подалі від обличчя. Запах приверне вашу увагу до того, де у певний проміжок часу знаходяться ваші долоні.
  3. Якщо ви на зустрічі чи сидите в класі (навіть онлайн), переплетіть пальці разом і покладіть їх на коліна.
  4. Нарешті, носіння сонячнозахисних окулярів на вулиці 🕶 та рукавичок може бути ефективним фізичним нагадуванням. Якщо ви вже давно дома на самоізоляції і члени вашої родини здорові, такий запобіжний засіб не є обов’язковим. Але ви можете носити окуляри та рукавички, коли знаходитеся на публіці і, швидше за все, торкаєтеся поверхонь, на яких потенційно є вірус. Вдома з обережністю зніміть рукавички та викиньте у сміття. Окуляри побризкайте антисептиком.

Це може здатися незвичним, майже фетишем, але носіння будь-яких рукавичок та окулярів вдома також може допомогти вам порушити звичку торкатися обличчя.

Беручи до уваги поради американських лікарів, якщо ви наразі не віддаєте перевагу одноразовим рукавичкам, то можна спробувати перед виходом з дому намалювати хрестик (або ще щось) в основі великого пальця. Це допомагає на мить замислитися і цього досить, щоб згадати про дивні сучасні апокаліптичні засоби безпеки.

Дівчатам у цьому випадку трошки легше – пару крапель ароматичного масла або улюбленого парфуму на зап’ясток та браслети дійсно працюють.

Цілком можливо, після закінчення пандемії багатьом з нас знадобиться додаткова допомога спеціалістів, щоб позбутися звички кожні півгодини мити руки, приймати душ з антисептиків та втрачати свідомість від того, як хтось поруч з вами чхнув, або застрелити незнайомця з кашлем, але без маски, поруч з вами. Тож стережімось та будьмо оптимістами.

Мийте руки, залишайтеся вдома та зберігайте спокій. Будьмо здорові!

У статті використано матеріали джерела

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Схожі статті:

Підпишись на наші рецепти

Тільки корисні розсилки

banner-thank-you

Оставьте свой контакт

и мы с Вами свяжемся

banner-thank-you

Залиште свої контакти

і ми Вам зателефонуємо

banner-thank-you

Спасибо за запрос :)

Ожидайте на звонок менеджера в ближайшее время.
banner-thank-you

Дякуємо за запит! :)

Очікуйте на дзвінок менеджера найближчим часом.